Dlaczego pojawiają się rozstępy na biodrach

Jeśli masz rozstępy Guam na biodrach, możesz czuć się niepewnie. Prawda jest taka, że rozstępy te nie są tak bolesne, jak mogłoby się wydawać. Istnieje kilka powodów, dla których rozstępy pojawiają się na biodrach, w tym genetyka i brak równowagi hormonalnej. Jednak najczęstszym powodem jest noszenie obcisłych ubrań.

Nierównowaga hormonalna

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania rozstępów na biodrach. Do tych czynników należą zmiany hormonalne, dieta i ćwiczenia. Brak równowagi niektórych hormonów, takich jak kortyzol, prowadzi do powstawania tych rozstępów. Nadmiar kortyzolu, czyli stres, hamuje fibroblasty przed tworzeniem kolagenu i elastyny, co prowadzi do rozerwania skóry właściwej.

Inną częstą przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierny przyrost masy ciała. Kiedy osoba przybiera na wadze, skóra na ich udach i biodrach rozciąga się. Skóra rozciąga się z powodu zwiększonej wagi ciała i wzrostu mięśni. To nadmierne rozciąganie uszkadza kolagen, powodując rozstępy. Ponadto wzrost mięśni, który może być wynikiem stosowania sterydów, może również powodować rozstępy.

Inną przyczyną jest ciąża, kiedy ciało doświadcza szybkiego przyrostu masy ciała. Podczas ciąży, kobiety mają tendencję do posiadania najwięcej rozstępów. Ciąża jest jedną z głównych przyczyn rozstępów u kobiet, chociaż dojrzewanie i otyłość mogą również powodować te rozstępy. Podczas gdy ciąża jest naturalnym zjawiskiem, może prowadzić do braku równowagi w hormonach.

Jeśli lekarz stwierdzi, że jesteś zagrożona rozstępami, powinnaś przestrzegać zdrowej diety, która zawiera dużo witaminy C i innych ważnych składników odżywczych dla zdrowej skóry. Ponadto, powinnaś pić sześć do ośmiu szklanek wody dziennie. Chociaż te opcje mogą mieć skutki uboczne, mogą zapewnić pewną ulgę od rozstępów i poprawić twoją samoocenę.

Genetyka

Niektóre warianty genetyczne dla rozstępów mogą być związane ze zdrowym stylem życia i rodzajem diety, którą spożywa dana osoba. Jednak styl życia nie zawsze może być przekazywany dalej. Na przykład, kobieta, która miała wysokie BMI, mogła mieć dietę o niskiej zawartości białka i małą aktywność fizyczną, gdy była młodsza. Ponadto, mogła podążać za tymi samymi nawykami stylu życia, co jej matka.

Choć możliwe jest rozwinięcie rozstępów na każdej części ciała, są one najczęściej spotykane na biodrach i udach. Podczas gdy kobiety są bardziej podatne na uzyskanie rozstępów, mężczyźni również mogą je rozwijać. Genetyka może odgrywać rolę, ale nadal można podjąć kroki, aby ich uniknąć.

Poza unikaniem pewnych rodzajów diet, ważne jest, aby jeść zdrowo. Obejmuje to spożywanie dużej ilości owoców i warzyw oraz dużej ilości zdrowych tłuszczów. Jedzenie tych rodzajów żywności może pomóc skórze zachować elastyczność i zapobiec rozstępom. Ważne jest również, aby pić dużo wody.

Genetyka i rozstępy są powiązane. Kobiety, które mają w rodzinie historię rozstępów mogą być bardziej podatne na ich rozwój. Genetyka, jak również stres, mogą prowadzić do rozwoju rozstępów.

Niewygodne ubrania powodują rozstępy

Chociaż może być trudno zapobiec pojawieniu się rozstępów na biodrach, niektóre metody mogą zmniejszyć ich wygląd. Jedną z metod jest noszenie długich rękawów i dłuższych spodni. To również pomoże Ci ukryć rozstępy. W większości przypadków rozstępy znikną z czasem i z czasem będą mniej widoczne. W międzyczasie ważne jest, aby zakryć rozstępy za pomocą odzieży i spróbować zmienić swoją mentalność na ich temat.

Jeśli masz rozstępy, możesz chcieć odwiedzić lekarza, aby wykluczyć podstawowe warunki zdrowotne, które je powodują. Na przykład, możesz mieć zespół Cushinga lub zespół Ehlersa-Danlosa, które zarówno powodują rozstępy. Jeśli zauważyłaś rozstępy, ale nie przytyłaś ani nie straciłaś na wadze w ciągu ostatniego roku, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie podstawowe problemy zdrowotne, które mogą być ich przyczyną.

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów jest ciąża. Rozstępy mogą być widoczne na prawie każdej części ciała i mogą mieć kolor od różowego do czerwonego do fioletowego do brązowego. Najczęściej pojawiają się w drugim trymestrze ciąży. Najprawdopodobniej pojawią się na biodrach i udach, ale mogą pojawić się również na plecach, pod włosami łonowymi i na górnych ramionach.

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś upewnić się, że nawilżasz swoją skórę przed noszeniem czegokolwiek. To pomoże skórze rozciągnąć się bez rozdarcia pasm włókien. Powinnaś również unikać noszenia w tym czasie obcisłych, skórzanych dżinsów. Mogą one podrażnić skórę wokół twojej rosnącej połowy ciała. Zamiast tego powinnaś nosić jeansy ciążowe, które są wykonane z miękkiego, wygodnego materiału.

Uszkodzenie włókien skóry

Główną przyczyną rozstępów na biodrach jest uszkodzenie sieci włókien elastycznych skóry. To właśnie ta sieć nadaje skórze elastyczność i zdolność do “powrotu” po rozciągnięciu. Uszkodzenie włókien powoduje rozerwanie skóry, co powoduje powstanie nieestetycznych rozstępów. Chociaż zabiegi miejscowe mogą pomóc w zmniejszeniu wyglądu rozstępów, nie naprawiają one uszkodzonych włókien.

SD rozwija się po nadmiernej ilości mechanicznego rozciągania. Uważa się, że miejscowe fibroblasty nie są w stanie zastąpić uszkodzonych włókien elastycznych skóry właściwej. Zaburzenie to charakteryzuje się utratą fibronektyny i kolagenu typu I. U pacjentów z SD fibroblasty skóry wyrażały niższy poziom tych białek, co skutkowało powstaniem białej linii znanej jako striae albae.

Rozstępy występują, gdy włókna kolagenowe i elastynowe skóry nie mogą nadążyć za zwiększonym wzrostem. Może to spowodować zerwanie włókien łącznych, a skóra próbuje zapewnić sobie wsparcie, tworząc bliznę. Jednak w dłuższej perspektywie stan ten może stać się trwały. Na razie leczenie skupia się na zapobieganiu uszkodzeniom w pierwszej kolejności.

Stan ten jest często związany z podatnością genetyczną. Kobiety z rodzinną historią rozstępów są bardziej narażone na ich rozwój. Podczas gdy genetyka nie jest jedyną przyczyną rozstępów, nadwaga i noszenie większej wagi mogą sprawić, że stan będzie bardziej prawdopodobny.

Opcje leczenia

Istnieje wiele opcji leczenia rozstępów na biodrach. Wiele osób jest samoświadomych z powodu wyglądu rozstępów na biodrach. Terapia laserowa może pomóc w zaniku rozstępów. Microneedling to kolejny zabieg, który zwiększa elastyczność skóry i produkcję kolagenu. Zabiegi te są skuteczne i nie są bolesne.

Terapia laserowa może wymazać rozstępy na biodrach i poprawić teksturę skóry. Zabieg laserowy wykorzystuje energię cieplną do stymulowania produkcji kolagenu i naprawy uszkodzonych obszarów. Jest on najbardziej skuteczny w przypadku nowych rozstępów na biodrach. Inną metodą jest intensywna terapia światłem pulsacyjnym, która usuwa przebarwienia i wyrównuje szorstki odcień skóry.

Mikroneedling to kolejna opcja leczenia rozstępów na biodrach. Procedura ta wykorzystuje mikroigłę do nakłuwania skóry w celu wywołania produkcji kolagenu i elastyny. Procedura ta wymaga zazwyczaj kilku zabiegów w gabinecie. Istnieje również kilka urządzeń domowych dostępnych do leczenia rozstępów.

Laserowe leczenie rozstępów obejmuje wykorzystanie specjalistycznego urządzenia ręcznego obsługiwanego przez specjalistę od skóry. System dostarcza kombinacji ciepła termicznego i długości fal świetlnych, które wnikają głęboko w skórę. Zabieg ten jest skuteczny zarówno w przypadku nowych, jak i starych rozstępów. Zazwyczaj zabieg trwa około 30 minut.

Chociaż nie ma jednej opcji leczenia, która może całkowicie usunąć rozstępy, pojawiają się nowe metody. Podczas gdy przyczyny rozstępów pozostają nieznane, wielu uważa, że stan ten jest związany z pewnymi genami i poziomem hormonów. Podczas dojrzewania, ciąży lub szybkiego przyrostu masy ciała, pewne poziomy hormonów mogą uczynić osobę bardziej podatną na ten problem.

.

Co powoduje rozstępy na biodrach?

Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów na biodrach poprzez utrzymanie zdrowej diety, która wspiera funkcje organizmu. Upewnij się, że spożywasz różnorodne owoce, warzywa, nabiał, pełne ziarna, owoce morza i drób. Unikaj szybkiego przybierania na wadze i przejadania się. Możesz również masować dotknięty obszar, aby utrzymać jego nawilżenie i pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów. Należy to robić regularnie przez kilka miesięcy, aby zobaczyć rezultaty.

Szybkie rozciąganie i wzrost Twojej skóry

Rozstępy pojawiają się, gdy Twoja skóra rozciąga się zbyt szybko. Może się to zdarzyć podczas dojrzewania, szybkiego przybierania na wadze lub w czasie ciąży. Może to spowodować rozpad kolagenu, który tworzy tkankę łączną Twojej skóry. Rozstępy są zwykle podniesione i czerwone, ale będą stopniowo zanikać do srebrnego koloru w czasie.

Genetyka może odgrywać rolę w rozwoju tych znaków, jak również. U kobiet, gen zwany ELN jest silnie związany z rozstępami. Ten gen powoduje, że ciało produkuje więcej kortyzolu niż zwykle, co osłabia tkanki skóry. Jeśli masz bliskich krewnych, którzy mają rozstępy, możesz być na większe ryzyko ich otrzymania. Warunki genetyczne, takie jak zespół Cushinga i zespół Marfana, również mogą zwiększyć ryzyko. Mutacje genetyczne w czterech konkretnych genach zwiększają ryzyko rozwoju rozstępów nawet o 40%.

Terapia laserowa może również pomóc w leczeniu tych rozstępów. Zabieg obejmuje skupione wiązki światła, które rozbijają górne warstwy skóry, umożliwiając jej regenerację. To pomaga zmniejszyć wygląd rozstępów we wczesnych stadiach. Inny zabieg obejmuje peeling chemiczny, który usuwa martwy naskórek i pobudza wzrost nowej skóry. Pomocne mogą być również zabiegi o częstotliwości radiowej, które pobudzają produkcję kolagenu. Wyniki tych zabiegów mogą być widoczne tydzień do dwóch tygodni po leczeniu.

Inne czynniki, które mogą powodować rozstępy na biodrach obejmują szybki przyrost masy ciała, a także warunki medyczne, które wpływają na wzrost organizmu. Stan znany jako zespół Cushinga jest znany z powodowania szybkiego wzrostu, co może prowadzić do kruchości skóry i rozstępów. Przyjmowanie leków kortykosteroidowych może również zwiększyć ryzyko rozwoju tych rozstępów.

Zespół Cushinga

Zespół Cushinga to zaburzenie hormonalne, które powoduje rozstępy na biodrach i innych częściach ciała. Zaburzenie to zazwyczaj dotyka dorosłych w wieku od 20 do 50 lat, ale dzieci również mogą być nim dotknięte. Zazwyczaj najpierw objawia się przyrostem wagi. Symptomy mogą również obejmować garb na górnej części pleców, osłabienie mięśni i kruche kości.

Stan jest często diagnozowany poprzez egzamin fizyczny i badania krwi. Te testy mierzą poziom kortyzolu i hormonów. Jeśli pacjent ma wysoki poziom kortyzolu, lekarz może przepisać leki, aby zmniejszyć te poziomy. 24-godzinny test wolnego kortyzolu w moczu pomoże określić, czy stan ten powoduje rozstępy. Inny test obejmuje pomiar poziomu kortyzolu w ślinie.

Genetyka i stres to inne przyczyny powstawania rozstępów. Nasilenie rozstępów zależy od genetyki i stresu, który został umieszczony na skórze. Hormon kortyzol osłabia elastyczne włókna skóry. Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się o alternatywnych metodach leczenia.

Opcje leczenia zespołu Cushinga obejmują zabiegi chirurgiczne, leki i radioterapię. W niektórych przypadkach pacjenci muszą przyjmować tabletki zastępcze przez całe życie. Leki te obniżają poziom kortyzolu i mogą powodować skutki uboczne w nerkach i wątrobie. Lekarz może również przepisać inne leki off-label, aby pomóc w leczeniu choroby.

Dla tych, którzy cierpią z powodu bólu związanego z zespołem Cushinga, pomocne mogą być gorące kąpiele, masaże i delikatne ćwiczenia. Dobrym pomysłem jest również poinformowanie rodziny i przyjaciół o schorzeniu i szukanie u nich wsparcia. Na początku staraj się nie przesadzać, ale stopniowo zwiększaj aktywność w miarę poprawy. Z cierpliwością, wkrótce zauważysz różnicę.

Zespół Marfana

Zespół Marfana i rozstępy na biodrach to pokrewne schorzenia, które mogą powodować te same objawy fizyczne. Pacjenci z zespołem Marfana mogą doświadczyć przerostu kości długich i nieprawidłowego zakrzywienia kręgosłupa z boku na bok. Inne objawy to wcięcie ściany klatki piersiowej, deformacja pectus i krótkowzroczność. Choroba może również powodować nieprawidłowości w sercu, takie jak wsteczny przepływ krwi przez zawory.

Osoby z zespołem Marfana mają również postępujące zakrzywienie kręgosłupa, znane również jako skolioza. Stan ten może być łagodny lub ciężki i może być związany z bólem pleców u niektórych osób. W niektórych przypadkach, skrzywienie jest na tyle poważne, że wymaga noszenia aparatu na plecy. Chociaż te szelki nie wyleczą skoliozy, mogą zapobiec postępowi choroby i spowodować dodatkowe uszkodzenia.

Rozstępy są spowodowane przez wiele powodów. Osoby z zespołem Marfana mogą je rozwinąć po doświadczeniu gwałtownego przyrostu masy ciała, ciąży lub skoku wzrostu w dzieciństwie. Osoby z zespołem Marfana są narażone na zwiększone ryzyko ich powstania, ponieważ mają osłabioną tkankę skórną i są mniej elastyczne. Ostatecznie, znaki będą blaknąć do srebrnego koloru.

Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Lekarz może zalecić poddanie się badaniu echokardiograficznemu. Ten test wykorzystuje fale radiowe i pola magnetyczne, aby zapewnić komputerowe obrazy aorty. Jeśli masz powiększoną aortę, lekarz może zalecić operację w celu naprawy aorty i naprawy powiększonego serca. Jeśli nie jest to możliwe, lekarz może zalecić leki, aby zmniejszyć ryzyko zagrażających życiu powikłań.

Oprócz rozstępów na biodrach, u pacjentów z zespołem Marfana mogą wystąpić anomalie twarzy, w tym nieprawidłowo wąska czaszka, rozszczep podniebienia i wysokie podniebienie. Mogą również wykazywać płaskie kości policzkowe lub słabo rozwinięte kości policzkowe. Mogą również cierpieć z powodu zbyt cienkiej skóry.

Stany medyczne, które powodują rozstępy

Rozstępy na biodrach mogą być spowodowane przez kilka stanów medycznych. Większość z tych warunków jest nieszkodliwa, ale niektóre są związane z bardziej poważnymi warunkami medycznymi. Rozstępy te mogą powodować, że ludzie stają się niepewni siebie i mogą nawet prowadzić do poszukiwania leczenia. Dermatolog może pomóc w określeniu, czy twój stan jest związany z konkretną chorobą medyczną.

Leki, takie jak retinoidy, mogą pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów. Leki te mogą również zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie, który może przyczynić się do powstawania rozstępów. Wreszcie, istnieją pewne domowe środki i zabiegi, które mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom.

Nadużywanie kremu kortyzonowego lub niektórych leków może powodować nieprawidłowe tworzenie kolagenu. Inne czynniki ryzyka obejmują rodzinną historię rozstępów i zmianę wagi. Zaburzenia genetyczne i niektóre leki mogą również zwiększyć ryzyko rozwoju rozstępów. Osoby z zespołem Cushinga, na przykład, mają zmniejszoną zdolność do produkcji kolagenu, co prowadzi do nadmiernego rozciągania skóry. Inne warunki, które mogą powodować rozstępy obejmują twardzinę układową, która jest zaburzeniem naczyniowym, które powoduje, że organizm zatrzymuje nadmiar płynów i produkuje cienką skórę.

Ciąża jest częstą przyczyną rozstępów na biodrach. Podczas gdy wiele kobiet doświadczy tego typu wysypki podczas ciąży, rozstępy mogą również rozwinąć się po ciąży lub u dzieci z zespołem Cushinga. W większości przypadków rozstępy bledną, ale nie znikają. Są nieszkodliwe, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek rozstępy na swoim ciele.

Rozstępy są spowodowane szybkim rozciąganiem skóry i mogą powodować linie przypominające blizny. Mogą być również lekko podniesione lub przygnębione, a także mogą mieć nieco inną teksturę niż normalna skóra.

Domowe sposoby na zmniejszenie lub wyeliminowanie rozstępów

Domowe sposoby na rozstępy mogą być skuteczne i bezpieczne. Używanie olejków eterycznych może uspokoić skórę i zmniejszyć wygląd rozstępów. Olejki te pochodzą z roślin i są zazwyczaj tłoczone na zimno. Jednym z najlepszych olejków eterycznych na rozstępy jest olej z dzikiej róży. Zawiera on niezbędne kwasy tłuszczowe, które poprawiają wytrzymałość skóry. Zawiera również kwas trans-retinowy, formę witaminy A, która sprzyja regeneracji skóry. Inne olejki eteryczne na rozstępy to kadzidło i helichrysum. Te olejki eteryczne mogą być stosowane bezpośrednio na skórę lub mieszane z oliwą z oliwek.

Choć rozstępy rzadko mają znaczenie medyczne, mogą być denerwujące i mogą powodować zakłopotanie. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie lub nawet wyeliminowanie rozstępów, a te mogą ułatwić Ci życie. Pierwszym krokiem w leczeniu rozstępów jest zrozumienie, jak się one rozwijają. Skóra składa się z dwóch warstw: naskórka (górnej warstwy skóry) i skóry właściwej (warstwy środkowej). Rozstępy powstają, gdy środkowa warstwa skóry zostaje rozciągnięta poza swoje normalne granice. To nadmierne rozciągnięcie powoduje, że elastyna i kolagen skóry rozrywają się, pozostawiając nieestetyczne linie.

Innym świetnym naturalnym środkiem jest sok z cytryny. Cytryny zawierają naturalne właściwości wybielające, więc mogą pomóc w zaniku rozstępów na skórze. Sok z cytryny może być stosowany do rozstępów za pomocą wacika. Należy pozostawić na co najmniej dziesięć minut przed zmyciem go. Możesz również spróbować zastosować balsam do ciała na ten obszar, aby pomóc zmniejszyć wygląd znaków.

Miód to kolejny świetny domowy środek na rozstępy. Miód ma właściwości antyseptyczne, więc może zmniejszyć wygląd znaków. Należy jednak pamiętać, aby kupić organiczny, surowy miód. Miód może być również stosowany do dotkniętego obszaru jako peeling. Skóra będzie czuć się miękkie i gładkie po tym, i to może również pomóc rozjaśnić wygląd rozstępów.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *