Dlaczego powstają rozstępy i jak się ich pozbyć

Proces nadmiernego rozciągania zmienia skórę i prowadzi do powstania rozstępów. Rozstępy te są zazwyczaj tymczasowe i z czasem bledną. Nadmierne rozciąganie wpływa również na skórę w okresie dojrzewania. Na szczęście istnieją pewne sposoby na pozbycie się rozstępów. Stan zapalny związany z nadmiernym rozciąganiem jest spowodowany nadmierną aktywnością elastazy i komórek tucznych. Nadaktywne komórki tuczne rozbijają warstwy skórne, co powoduje utratę elastyny i kolagenu. Dodatkowo gęste włókna kolagenowe tworzą trudną do usunięcia tkankę bliznowatą. Receptory estrogenowe w skórze mogą zostać aktywowane i spowodować powstanie tych znamion.

Rozstępy powstają w wyniku gwałtownego rozciągania skóry

Rozstępy to odbarwione smugi, które mogą pojawić się na ciele. Mogą być czerwone, fioletowe lub różowe i w końcu bledną do srebrnego koloru. Gdy skóra rozciąga się zbyt szybko, dochodzi do przerwania tkanki łącznej, która tworzy skórę właściwą i powoduje jej zwiotczenie. Powstałe w ten sposób rozdarcie w skórze właściwej umożliwia uwidocznienie się głębszych warstw skóry. Rozstępy mogą pojawić się na każdej części ciała, ale najczęściej występują na biodrach, udach i brzuchu. Mogą one również pojawić się na innych obszarach, w tym na niskich plecach, nogach i ramionach.

Jeśli martwisz się o rozstępy, możesz odwiedzić dermatologa. Twój lekarz może zdiagnozować stan, patrząc na skórę i pytając o historię medyczną. Niektóre leki, takie jak sterydy, mogą zwiększyć poziom kortyzolu, co może pogorszyć rozstępy. Inne sposoby leczenia, takie jak domowe sposoby, mogą być dostępne, aby pomóc zminimalizować wygląd rozstępów i zapobiec pojawieniu się przyszłych. Należy jednak wiedzieć, że procedury medyczne i zabiegi laserowe często mają skutki uboczne i są drogie.

Genetyka również odgrywa rolę w rozwoju rozstępów. Obecność zaburzeń genetycznych lub brak równowagi hormonalnej może zwiększyć ryzyko ich rozwoju. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na ich rozwój niż inni, i mają tendencję do biegania w rodzinach. Inne przyczyny to schorzenia, które wpływają na nadnercza, takie jak zespół Cushinga. Zaburzenie to powoduje szybki przyrost masy ciała i powoduje, że skóra traci elastyczność, co prowadzi do powstawania rozstępów.

Rozstępy charakteryzują się pasmami czerwieni, fioletu, a nawet różu i mogą wyglądać jak blizny. Często zaczynają się od podniesienia, ale ostatecznie zanikają i zmieniają kolor na biały lub srebrny. Mogą też wyglądać inaczej na różnych częściach ciała. Ponadto, mogą być również swędzące na początku ich rozwoju.

Rozstępy są bardziej powszechne u kobiet niż u mężczyzn. Na większe ryzyko narażone są kobiety, które mają bliskich krewnych z rozstępami. W rzadkich przypadkach, warunek genetyczny, który osłabia kolagen może również powodować rozstępy. Ponadto, stan zwany zespołem Cushinga, który charakteryzuje się szybkim rozciąganiem skóry, może powodować rozwój rozstępów. Inny stan znany jako zespół Marfana wiąże się z wadliwym genem, który zmniejsza elastyczność skóry.

Mogą również wystąpić od okresu dojrzewania

Podczas dojrzewania ciało nastolatka przechodzi wiele zmian. Hormony nieustannie go atakują, co może powodować różnego rodzaju wstrząsy emocjonalne. W tym czasie, nastolatek będzie również doświadczać impulsów wzrostu, które mogą wpływać na ciało na wiele sposobów. Może to prowadzić do rozstępów wzdłuż linii ramion.

Rozstępy są spowodowane nagłymi zmianami w poziomie estrogenów w organizmie. Zmiany te prowadzą do utraty naturalnego kolagenu i elastyny. Ponieważ skóra nie może się sama naprawić, tworzą się rozstępy. Kobiety mogą mieć w tym czasie skok wzrostu w okolicy ud, co jest jedną z przyczyn cellulit Guam. Guam, Guam u.

Wczesne stadium rozstępów zwykle poprawia się z czasem. Jeśli jednak utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem. Podczas gdy kremy kortykosteroidowe dostępne bez recepty lub miejscowo są w dużej mierze nieskuteczne, lekarz będzie mógł przepisać odpowiedni lek. Lekarz będzie mógł również wykonać biopsję i badania krwi, jeśli nie jesteś pewna przyczyny.

Chociaż rozstępy są najczęstsze u kobiet w ciąży, mogą również wystąpić u dzieci w okresie dojrzewania. Szybki przyrost masy ciała lub utrata wagi może również powodować rozstępy. Dzieci z nadmiarem tłuszczu lub masy mięśniowej mogą również cierpieć z powodu rozstępów. Na szczęście, rozstępy można leczyć i zapobiegać im. Zdrowy styl życia i zdrowa waga mogą pomóc zmniejszyć występowanie rozstępów.

Rozstępy są normalną częścią dojrzewania. W tym czasie ciało doświadcza szybkiego wzrostu i szybkiego wzrostu wagi. Powoduje to rozciąganie się skóry i powstawanie blizn. Zazwyczaj rozstępy występują na piersiach, udach, biodrach i pośladkach.

Mogą zanikać z czasem

Rozstępy są bolesnym widokiem, ale w końcu zanikają. Zwykle z czasem stają się bledsze, a istnieje kilka metod leczenia i domowych sposobów, które pomogą zmniejszyć ich widoczność. Możesz także całkowicie ich uniknąć, prowadząc zdrowy tryb życia. Możesz również użyć samoopalaczy lub innego makijażu, aby ukryć swoje znaki.

Zanikanie rozstępów to długi proces. Niektóre z nich znikną całkowicie w ciągu kilku miesięcy, podczas gdy innym zajmie to lata. Rozstępy, które są ciemne w kolorze może zająć 12-18 miesięcy, aby zanikać, a niektóre nigdy nie będzie włączyć srebrny lub biały. Stosowanie miejscowo kremu zawierającego witaminę A może pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Lekarz specjalizujący się w proktologii (rozstępy) może polecić krem lub procedurę, która może pomóc w zaniku rozstępów.

Możesz użyć retinoidów o mocy recepturowej, aby pomóc w zaniku rozstępów. Najlepszy krem na rozstępy to Differin, który zawiera MVP adapalenu, który zwiększa obrót komórek skóry. To wyzwala komórki skóry do produkcji więcej kolagenu i elastyny. Ten krem jest najlepiej stosowany do nowych rozstępów, ale może nie działać dobrze na starszych rozstępach.

Inne zabiegi obejmują miejscowe retinoidy i zabiegi laserowe. Retinoidy miejscowe, takie jak tretinoina, mogą przyspieszyć obrót komórek. To może zanikać rozstępy, ale należy najpierw skonsultować się z dermatologiem. Lekarz będzie mógł przepisać najlepsze leczenie dla Twojej skóry.

Większość ludzi stwierdza, że rozstępy zanikają z czasem i z czasem staną się mniej zauważalne. Podczas gdy nie ma sposobu, aby zapobiec rozstępy, można zmniejszyć ich wygląd przez zdrowej diety i pobyt w zdrowej wagi. Istnieją również pewne zabiegi, które mogą zmniejszyć wygląd rozstępów, ale nie są dostępne w ramach NHS. Ważne jest, aby zrozumieć, że najlepszym sposobem radzenia sobie z rozstępami jest bycie cierpliwym.

. ,.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *