Gdzie zaczyna się cellulit?

Pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet, brzmi „skąd bierze się cellulit?” To pytanie zadaje sobie wiele osób, które miały nieszczęście cierpieć z powodu cellulitu lub miały nieszczęście widzieć, jak rozwija się on na innych częściach ich ciała. Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, najpierw przyjrzyjmy się, czym właściwie jest cellulit i jak dokładnie wpływa na skórę.

cellulit to słabo szorstka choroba skóry, która może wystąpić na udach, pośladkach i brzuchu większości kobiet. Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, podskórnej warstwy tłuszczu pod skórą właściwą i podskórnej warstwy tłuszczu nad skórą właściwą. Składa się z tkanki łącznej, która utrzymuje razem komórki tłuszczowe i amortyzuje mięśnie, więzadła i nerwy znajdujące się pod spodem. Wraz ze wzrostem wielkości i liczby komórek tłuszczowych tkanka łączna staje się mniej amortyzująca, co powoduje rozciąganie się skóry.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących pochodzenia cellulitu jest to, dlaczego cellulit rozwija się na pośladkach i udach. Chociaż jest to powszechny problem większości kobiet, jego pochodzenie nie jest do końca jasne. Niektóre badania sugerują, że cellulit może rozwinąć się z powodu zwiększonego poziomu estrogenu i testosteronu w ciele kobiety.

Ponadto zwiększony poziom estrogenu może spowodować, że skóra będzie produkować więcej glikogenu, który jest formą magazynowania glukozy, której potrzebuje organizm. Glikogen jest głównym źródłem energii dla mięśni i komórek. Kiedy w organizmie występuje obfitość glikogenu, skóra może przyzwyczaić się do kształtnego odczucia komórek tłuszczowych, powodując ich rozciąganie. To z kolei może spowodować, że te komórki tłuszczowe rozwiną się w „rozstępy”.

Innym często zadawanym pytaniem jest, co dzieje się z tymi komórkami tłuszczowymi, które stają się wystające. Chociaż nie wiadomo dokładnie, dlaczego rozwijają się w pierwszej kolejności, mogą się powiększać, gdy w organizmie znajduje się zbyt dużo tłuszczu. Ta ekspansja komórek tłuszczowych może wystąpić w wielu obszarach ciała, w tym w brzuchu, pośladkach, udach, brzuchu i biodrach. Chociaż dokładne przyczyny nie są znane, istnieją dowody sugerujące, że genetyka odgrywa rolę w rozwoju cellulitu. Jeśli w Twojej rodzinie występuje cellulit, szanse na jego rozwój znacznie wzrastają.

Istnieje wiele różnych teorii dotyczących dokładnych przyczyn cellulitu. Niektórzy uważają, że jest to wynik nadmiernego przedostawania się tłuszczu do tkanek skóry. Inni teoretyzują, że cellulit jest wynikiem przekrwienia limfy, uszkodzenia wątroby lub insulinooporności. Trzecia teoria dotycząca pochodzenia cellulitu mówi, że jest on spowodowany uszkodzeniem tkanki łącznej i włókien skóry. Wszystkie te teorie mają różne stopnie dokładności i żadna z nich nie jest całkowicie dokładna we wszystkich przypadkach. Mimo to naukowcy byli w stanie przynajmniej udzielić odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się cellulit.

cellulit nie jest efektem końcowym nadwagi, a raczej efektem rozpadu tkanki łącznej w wyniku ciągłego nacisku i napięcia, jakie wywieramy na nasze ciała podczas pracy. Jeśli siedzimy przez dłuższy czas przy komputerze, stoimy lub chodzimy, niosąc ciężkie przedmioty, nadmiernie obciążamy nasze mięśnie i tkankę łączną. Z czasem może to prowadzić do osłabienia tkanki łącznej, która podtrzymuje skórę, co z kolei powoduje powstawanie dołków skóry, które postrzegamy jako cellulit. Oczywiście im bardziej ekstremalne są poziomy pochodzenia cellulitu, tym mniej prawdopodobne jest, że możemy zapobiec rozwojowi tego schorzenia.

Jednak bez względu na to, skąd pochodzi cellulit, jest nadzieja dla tych, którzy cierpią na tę chorobę. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli chcesz zapobiegać cellulitowi, jest schudnięcie. Ćwicz regularnie, jedz zdrową żywność i zmniejsz stres, którego możesz doświadczać w swoim codziennym życiu. W ten sposób pozwolisz swojemu organizmowi lepiej funkcjonować i wyeliminować toksyny z organizmu. Te toksyny mogą gromadzić się i powodować, że komórki tłuszczowe pod skórą stają się grubsze i bardziej kruche, powodując wgłębienia, których wszyscy nienawidzimy.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *