Które rozstępy są trwałe?

Większość rozstępów z czasem blednie lub staje się biała i wtapia się w normalny odcień skóry. Kremy, retinoidy, takie jak tretynoina, oraz terapie światłem i laserem mogą pomóc poprawić ich wygląd.

rozstępy Guam często pojawiają się u chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania (piersi, biodra, uda lub pośladki) lub w czasie ciąży. Nie są one szkodliwe i zwykle nie wskazują na ukryty problem medyczny.

1. Czerwone rozstępy

Czerwone rozstępy są częstym widokiem dla wielu osób. Mogą pojawić się podczas ciąży i nagłych wahań wagi. Mogą również pojawić się podczas szybkiego przyrostu lub utraty masy mięśniowej. Powstają w wyniku rozerwania włókien elastycznych w skórze. Czerwone rozstępy zwykle z czasem bledną do jaśniejszego koloru. Może to jednak potrwać nawet rok. Nie ma znanego sposobu zapobiegania czerwonym rozstępom. Jednak niektórzy ludzie odkryli, że stosowanie miejscowych kremów i plastrów silikonowych może pomóc w szybszym zaniku śladu.

Jeśli zauważysz, że twoje czerwone rozstępy zmieniły kolor na fioletowy lub brązowy, jest to znak, że są stare i zanikają od dłuższego czasu. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, spróbuj zastosować preparat na rozstępy zawierający retinol. Może to pomóc w zwiększeniu kolagenu i elastyczności skóry oraz może sprawić, że rozstępy będą mniej zauważalne.

Kiedy rozstępy pojawiają się po raz pierwszy, mają zwykle czerwonawy lub fioletowy kolor. Dzieje się tak, ponieważ organizm wysyła więcej krwi do uszkodzonego obszaru, aby zachęcić do gojenia. Fioletowe blizny mogą utrzymywać się nawet przez rok, zanim zaczną blaknąć do różowego lub białego.

W przeciwieństwie do niebieskich rozstępów, które są bliznami spowodowanymi operacją lub urazem, większość czerwonych rozstępów jest wynikiem szybkiego wzrostu. Zwykle są one spowodowane ciążą, ale mogą być również wynikiem szybkiego przyrostu masy ciała lub szybkiego wzrostu mięśni. W niektórych przypadkach rozstępy mogą być spowodowane zespołem Cushinga.

Choć niektóre kremy twierdzą, że zmniejszają lub usuwają czerwone rozstępy, nie są one zbyt skuteczne. Są one również zazwyczaj bardzo drogie i mogą nie być dostępne w ramach NHS. Niektóre z tych zabiegów obejmują masło kakaowe, olej kokosowy, sok z cytryny i oleje z witaminą E. Nie ma jednak zbyt wielu naukowych dowodów na to, że faktycznie działają. Przed wypróbowaniem jakichkolwiek domowych metod leczenia należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić poprawę nawodnienia i odżywiania lub próbę leczenia rozstępów za pomocą terapii światłem lub laserem.

2. Niebieskie rozstępy

Niebieskie rozstępy są wynikiem szybkiego wzrostu skóry. U mężczyzn może to być spowodowane ciążą, szybkim przyrostem masy ciała lub stanem chorobowym, takim jak zespół Cushinga. Pojawiają się jako fioletowawe smugi na środku powierzchni skóry i mają tendencję do blaknięcia do białego lub srebrnego z czasem.

Podobnie jak czerwone rozstępy, są to w rzeczywistości blizny, które powstają, gdy tkanka łączna w skórze nie jest w stanie nadążyć za tempem rozszerzania się. Powoduje to rozerwanie skóry, pozostawiając bliznę. Niebieskie rozstępy są również znane jako rozstępy ciążowe lub rozstępy czarne i najczęściej występują u kobiet, ale mogą dotknąć każdego. Mogą tworzyć się na brzuchu, udach, piersiach, biodrach lub pośladkach i są bardziej widoczne u osób o ciemniejszej karnacji.

Rozstępy te mogą pojawić się w każdym wieku, ale częściej występują u osób młodszych. Mogą one zniknąć, jeśli zostaną szybko i skutecznie wyleczone. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów rozstępów, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze wyniki.

Najlepszym sposobem leczenia niebieskich rozstępów jest laser lub terapia światłem. W szczególności pulsacyjne lasery barwnikowe są skuteczne w blaknięciu tych śladów, ponieważ stymulują produkcję kolagenu i pomagają wzmocnić naczynia krwionośne pod skórą.

Kremy, olejki i domowe środki zaradcze mogą również poprawić wygląd rozstępów, ale jest mało prawdopodobne, aby całkowicie zniknęły. Istnieją jednak pewne zabiegi, które pomagają przyspieszyć proces gojenia.

Główną przyczyną powstawania rozstępów jest szybki wzrost skóry, niezależnie od tego, czy jest to ciąża, dojrzewanie czy przyrost masy ciała. Niektóre schorzenia, w tym cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów, mogą również predysponować do ich powstawania. Chociaż są one nieszkodliwe, mogą być źródłem niepokoju dla wielu osób. Chociaż rozstępy nie są szkodliwe dla zdrowia, nie wyglądają dobrze. Na szczęście nie są one trwałe i zazwyczaj łatwiej je usunąć niż inne rodzaje blizn skórnych. Przy odpowiednim leczeniu, będą one prawie niezauważalne w ciągu kilku miesięcy. Jednak nie ma leczenia, które może sprawić, że znikną całkowicie.

3. Białe rozstępy

Białe rozstępy są najbardziej uporczywymi ze wszystkich blizn do leczenia, zwłaszcza gdy utrzymują się przez długi czas. Nie mają widocznych naczyń krwionośnych pod skórą, więc jest mniej prawdopodobne, że dobrze zareagują na leczenie. Z czasem blizny bledną z czerwonego lub fioletowego koloru początkowego do białego lub srebrnego. Dzieje się tak, ponieważ nowe, zdrowe komórki skóry zastępują starą tkankę bliznowatą wyraźnym, błyszczącym wzrostem komórek.

Białe lub srebrne rozstępy są zwykle spowodowane zmianą masy ciała, ale mogą również wystąpić z powodu ciąży i dojrzewania. Podobnie jak czerwone rozstępy, pojawiają się one, gdy zewnętrzna warstwa skóry jest rozciągana i naciągana poza jej zdolność do naturalnego zwijania się, pozostawiając lukę w warstwie, w której nie może już łączyć się z leżącymi pod nią tkankami. Luki są następnie wypełniane tkanką bliznowatą, która może tworzyć cienką linię blizn, która jest przezroczysta lub ma jasny kolor w zależności od wieku.

Kiedy są świeże i mają czerwony odcień, rozstępy można łatwiej leczyć. Ich czerwonawy kolor wynika z obecności wielu naczyń krwionośnych, które znajdują się bliżej powierzchni skóry i są bardziej podatne na leczenie. Jednak gdy zbledną do białego koloru, oznacza to, że naczynia krwionośne cofnęły się i nie są już wystarczająco blisko, aby można je było skutecznie leczyć.

Jeśli chcesz zminimalizować wygląd białych rozstępów, istnieje wiele procedur, które mogą pomóc. Jedną z opcji jest zabieg laserowy. Inną jest wypróbowanie miejscowego kremu z witaminą E, o której wiadomo, że stymuluje produkcję komórek skóry i poprawia wygląd skóry.

Wreszcie, możesz poddać się operacji kosmetycznej, aby zmniejszyć wygląd rozstępów. Plastyka brzucha, medycznie znana jako abdominoplastyka, to zabieg chirurgiczny, który może usunąć luźną skórę i tłuszcz wokół brzucha i może sprawić, że rozstępy będą mniej zauważalne. Należy jednak pamiętać, że każdy zabieg chirurgiczny może pozostawić po sobie blizny.

4. Czarne rozstępy

Jeśli niedawno straciłaś kilka kilogramów, urodziłaś nowe dziecko lub przeszłaś jakąkolwiek zmianę ciała, mogły pojawić się nowe rozstępy. Chociaż na początku jest to normalne, że czujesz się z nimi skrępowana, te odbarwione linie, zwane rozstępami (znane również jako rozstępy ciążowe), nie są problemem medycznym i zwykle zanikają z czasem.

Początkowo rozstępy wydają się czerwone lub fioletowe i mogą wyglądać na wcięte i mieć inną teksturę niż reszta skóry. Mogą również swędzieć. W miarę gojenia rozstępy rozjaśniają się do różowego lub białego koloru, który jest bliższy odcieniowi skóry. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Chociaż istnieje wiele dostępnych bez recepty zabiegów, które twierdzą, że pomagają zanikać lub usuwać rozstępy, zazwyczaj działają one poprzez złuszczanie górnej warstwy skóry i nie wnikają wystarczająco głęboko, aby spowodować zauważalną różnicę. Jeśli rozstępy nadal mają ciemny odcień, może być konieczne rozważenie bardziej intensywnego leczenia.

Lekarz może zasugerować silniejszy peeling lub zabieg laserowy mający na celu zmniejszenie widoczności ciemnych rozstępów. Ten rodzaj leczenia może być również pomocny w przypadku białych rozstępów, które nie wyblakły tak szybko, jak inne.

Niektórzy lekarze zalecają również serię zabiegów ukierunkowanych na naczynia krwionośne w rozstępach. Tego typu zabiegi mogą pomóc w szybszym zaniku czerwonych lub fioletowych rozstępów, zmniejszając ich wygląd i stymulując wzrost nowej tkanki.

W miarę starzenia się normalne jest, że pojawia się coraz więcej rozstępów. Mają one tendencję do powstawania, gdy skóra gwałtownie się rozszerza – na przykład podczas ciąży lub szybkiego przyrostu masy ciała – lub gdy cierpisz na chorobę, która zakłóca normalną produkcję kolagenu i elastyny, taką jak zespół Cushinga lub zespół Marfana.

Jeśli chodzi o zapobieganie rozstępom, najlepsze, co możesz zrobić, to dobrze się odżywiać i utrzymywać zdrową wagę. Ważne jest również, aby unikać ekstremalnych wahań masy ciała, ponieważ może to prowadzić do większych guzów lub zwiotczenia skóry. Wreszcie, dobrym pomysłem jest noszenie luźnych ubrań i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym, które mogą przyczynić się do rozwoju rozstępów.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *