Rozstępy podczas ciąży

Na skórze właściwej i podskórnej pojawiają się rozstępy. W czasie ciąży zmiany hormonalne mogą powodować gromadzenie się nadmiaru płynu pod powierzchnią skóry. W efekcie kolagen, który spaja włókna skóry, odpręża się. Skóra staje się wtedy naciągnięta i nie może wytrzymać nacisku rosnącego dziecka. rozstępy pojawiają się na górnej i wewnętrznej stronie ud i są dziedziczne. Chociaż z czasem zanikają, mogą być zawstydzające i trudne do pozbycia się.

Rozstępy to widoczne blizny spowodowane szybkim rozciąganiem tkanki łącznej pod powierzchnią skóry. Leżące poniżej tkanki łączne, zwane skórą właściwą, zostają przerwane przez nadmierne rozciąganie, powodując ich rozerwanie. To powoduje reakcję zapalną. Powstałe zaczerwienienie i obrzęk przypominają blizny. Istotną rolę może również odgrywać genetyka i starzenie się.

Chociaż genetyka może odgrywać rolę w powstawaniu rozstępów podczas ciąży, istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie ich wyglądu. Stosowanie miejscowo stosowanego produktu, takiego jak Bio-Oil, w celu utrzymania elastyczności i nawilżenia skóry, pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo łzawienia. Ten produkt pomoże Twojej skórze oprzeć się rozciąganiu podczas ciąży. Bio-Oil poprawia również wygląd rozstępów.

Olej kokosowy jest naturalnym środkiem nawilżającym, a jego właściwości antybakteryjne mogą pomóc w szybszym gojeniu się ran. Olej kokosowy może również zmniejszać widoczność rozstępów. Aloe vera to kolejny naturalny środek przeciwzapalny i zmiękczający skórę. Wiadomo, że połączenie oleju z kiełków pszenicy i aloesu poprawia nawilżenie skóry. Może to być przydatne lekarstwo na rozstępy.

Innym popularnym domowym lekarstwem na rozstępy związane z ciążą jest białko jaja. Jest bogaty w kwas hialuronowy i ekstrakt z cebuli. Oba składniki są silnymi środkami przeciwzapalnymi. Ekstrakt z cebuli i gotu kola działają przeciwzapalnie, a kwas hialuronowy pomaga zachować elastyczność skóry. Białko jaja można również nakładać na rozstępy po 25. tygodniu ciąży. Następnie należy nałożyć olej kokosowy lub masło shea na dotknięte obszary.

Jednym z najczęstszych miejsc, w których pojawiają się rozstępy w czasie ciąży, jest wewnętrzna i górna część ud. Te ślady pojawiają się w środkowej warstwie skóry i tworzą się w miarę pękania włókien łącznych w skórze. Początkowo są w kolorze różowym lub fioletowym. Dobrą wiadomością jest to, że rozstępy w czasie ciąży nie wskazują na żadne schorzenia, a nieleczone nie zaszkodzą.

Większość kobiet w ciąży nie zauważa rozstępów w tym obszarze do ostatniego trymestru, ale mogą one wystąpić w dowolnym momencie. W drugim trymestrze skóra zaczyna gwałtownie rosnąć, powodując zmarszczki w skórze właściwej. Powstałe ślady mają różowawy kolor i stopniowo zanikają w jasnym lub białym kolorze, ale nigdy nie znikają całkowicie. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ma je, dopóki nie kończą porodu.

Chociaż ciąża jest częstym okresem pojawiania się rozstępów, istnieją sposoby, aby im zapobiegać. Naturalną metodą jest masaż. Masaże powinny skupiać się na piersi, pośladkach i udach. Dobrym pomysłem jest również pozostawanie aktywnym, ponieważ zapobiegnie to doświadczaniu ogromnych wahań wagi. Ćwiczenia pomagają również zwiększyć krążenie krwi i przepływ krwi do skóry. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia skonsultować się z lekarzem.

Genetyka odgrywa rolę w prawie każdej ludzkiej kondycji, w tym w rozstępach. Te ślady powstają z powodu braku elastyny w skórze. Te markery mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia rozstępów o 40%. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz gen na rozstępy, możesz użyć 23andMe, aby sprawdzić, czy Twoja rodzina ma na to marker genetyczny. Firma wykorzystuje Twoje DNA do stworzenia komputerowego modelu genów Twojego organizmu, aby przewidzieć ryzyko wystąpienia rozstępów.

Należy pamiętać, że wiek może wpływać na powstawanie rozstępów, ponieważ skóra jest napięta i jędrna w młodym wieku. Starsza skóra staje się luźniejsza i bardziej podatna na rozdarcie. Wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, co powoduje większą podatność na rozstępy. Twój lekarz może pomóc Ci dowiedzieć się, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów poprzez spożywanie pokarmów bogatych w witaminę D. Ważne jest, aby spożywać dużo witaminy D podczas ciąży, ponieważ wiąże się to ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia rozstępów.

Prawie 50 procent kobiet w ciąży ma rozstępy przed urodzeniem dziecka. Pewną rolę odgrywają również czynniki dziedziczne, ale prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów podczas ciąży jest nadal stosunkowo niskie. Czynniki dziedziczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia rozstępów, ale to nie znaczy, że nie możesz im całkowicie zapobiec. Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów, jedząc zdrowo i ćwicząc. Jednak nie ma znanego lekarstwa.

Większość rozstępów znika samoistnie po urodzeniu, ale niektóre nie. Rozstępy są wynikiem rozszerzania się tkanki podczas ciąży. Organizm wytwarza kolagen i działa na skurcz skóry, ale inne systemy odwracają jego uwagę od gojenia. Na szczęście dostępnych jest wiele opcji leczenia. Poniżej wymieniono kilka, które mogą pomóc w radzeniu sobie z rozstępami związanymi z ciążą. Te opcje nie są dostępne w NHS.

Chociaż prawdopodobnie będziesz dumna ze swoich rozstępów po urodzeniu dziecka, powinnaś wiedzieć, że te blizny nie są czymś, czego należy się wstydzić. Większość kobiet zaczyna zauważać rozstępy między szóstym a siódmym miesiącem ciąży. Jeśli jednak pojawią się po raz pierwszy w drugim trymestrze, czasami są ukryte pod guzkiem niemowlęcym. Podobnie, niektóre rozstępy rozwijają się pod koniec ciąży, kiedy skóra jest naturalnie zrzucana.

Dobrą wiadomością jest to, że ślady te z czasem znikną. Zaczynają się na różowo lub czerwono i stopniowo bledną do srebrzystobiałego odcienia. Z czasem staną się nawet mniej zauważalne. Jeśli zastosujesz odpowiednie kremy i kremy nawilżające, rozstępy znikną całkowicie. Należy jednak wiedzieć, że te zabiegi nie wyeliminują całkowicie rozstępów. Po prostu pomogą je zniwelować. Tak więc, jeśli martwisz się o blizny, najlepiej skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania porady.

Chociaż prawdą jest, że skóra rozciąga się w czasie ciąży, istnieją pewne czynniki, które mogą prowadzić do rozstępów. Czynniki te mogą być również genetyczne, ponieważ kobiety, które mają historię rozstępów, mają tendencję do rozwijania ich częściej niż ich rówieśnicy. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko. Na początek pomyśl o rozstępach jako o symbolu zdolności twojego ciała do podtrzymywania rozwijającego się człowieka.

Środkowa warstwa skóry, zwana skórą właściwą, posiada mocne włókna, które umożliwiają jej rozciąganie. Jednak szybki wzrost dziecka może złamać włókna skóry. Dlatego rozstępy w czasie ciąży nie są szkodliwe dla dziecka i są całkowicie normalne. Rozstępy są normalne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Jeśli nie masz nic przeciwko pojawieniu się tych rozstępów, powinieneś wiedzieć, że nie są one szkodliwe.

Oprócz kremów nawilżających i nawilżania skóry kremami nawilżającymi, możesz wypróbować również naturalny krem o nazwie Boppy Bloom. Zawiera naturalne składniki, takie jak olej kokosowy, masło shea i witaminę E. Innym dobrym sposobem na zapobieganie rozstępom jest unikanie szybkiego, powolnego przybierania na wadze. Zapobiegnie to nadmiernemu rozciąganiu i nierówności skóry. Jeśli możesz uniknąć nadmiernego przybierania na wadze, pomoże zapobiegać rozstępom i będzie bezpieczniejszy dla Twojego dziecka.

Chociaż FDA uznała krem Retin-A za niebezpieczny do stosowania w czasie ciąży, nadal istnieją pewne możliwości leczenia rozstępów. Możesz znaleźć wiele produktów, które twierdzą, że są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, ze składnikami takimi jak witamina E, masło kakaowe i kwas glikolowy. Ale bądź ostrożny! Możesz mieć odwrotny skutek! Czytaj dalej, aby poznać kilka alternatyw! Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych opcji leczenia rozstępów podczas ciąży.

Rozstępy ciążowe są spowodowane szybkim rozciąganiem skóry podczas ciąży. Skóra dostosowuje się poprzez kurczenie i rozszerzanie w odpowiedzi na zmianę. Proces ten rozrywa włókna skóry i tworzy charakterystyczny rozstęp. Na szczęście ślady zwykle z czasem zanikają, a wiele zabiegów może sprawić, że staną się mniej widoczne. W zależności od charakteru Twoich rozstępów, może się okazać, że dany zabieg może nie być dla Ciebie odpowiedni.

Oprócz specjalistycznych zabiegów możesz zastosować delikatny masaż, który pomoże zmniejszyć widoczność rozstępów po ciąży. Masaże zwiększają przepływ krwi do dotkniętych obszarów i rozbijają tkankę bliznowatą. Pomaga, jeśli użyjesz olejku leczniczego. Nie tylko zmniejsza tarcie, ale także dostarcza skórze niezbędnych witamin i minerałów. Skoncentruj się na obszarze brzucha przez dwie minuty, a następnie przejdź do innego obszaru. Powtarzaj ten proces tak długo, jak to konieczne.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *