Czy cellulit jest normalny?

Dołeczki w wyglądzie cellulit Guam u są spowodowane przez tłuszcz, który wypycha się do góry przez włókniste pasma tkanki łącznej pod skórą.

Cellulit jest bardziej powszechny u kobiet niż u mężczyzn, ale może się zdarzyć każdemu, niezależnie od kształtu i rozmiaru ciała. Różne czynniki, w tym poziom estrogenu, toksyny w diecie i słabe krążenie mogą przyczyniać się do powstawania cellulitu.

Co to jest cellulit?

Cellulit to grudkowata, wgłębiona skóra, którą większość ludzi zauważa na udach, biodrach i pośladkach. Jest on powszechnie opisywany jako “twaróg” lub tekstura skórki pomarańczowej i może być oznaką gromadzenia się tłuszczu pod skórą.

Najczęściej występuje u kobiet, chociaż może dotyczyć również mężczyzn. Nie jest jasne, dlaczego cellulit jest bardziej powszechne u kobiet, ale niektóre teorie obejmują różnice w hormonach i poziom estrogenów. Możliwe jest również, że sposób, w jaki tkanka łączna i komórki tłuszczowe kobiet są ułożone pod ich skórą – z wierzchołkami tych komórek spotykającymi się pod kątem prostym, a nie krzyżującymi się – prowadzi do bardziej dołeczkowego wyglądu.

Choć niektórzy ludzie pozbyli się swojego cellulitu poprzez utratę wagi, ćwiczenia lub używając kremów, które twierdzą, że go zmniejszają, te wyniki nie są długotrwałe. Ważne jest również, aby pamiętać, że każdy ma warstwy tłuszczu pod skórą, nawet osoby szczupłe.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojej skóry, jest stosowanie zdrowej diety i utrzymanie zdrowej wagi. Zapobiegnie to rozwojowi cellulitu, ponieważ pomaga utrzymać zdrowy ton mięśni i poprawia ogólny stan zdrowia skóry.

Jeśli masz nadwagę i Twój lekarz to zatwierdza, rozważ utratę wagi poprzez stosowanie zdrowej diety, oglądanie wielkości porcji i więcej ćwiczeń. Może to pomóc w zastąpieniu tłuszczu, który powoduje cellulit, chudymi mięśniami, które mogą być bardziej atrakcyjne dla oka i pomogą wygładzić Twój wygląd.

Inną opcją jest wypróbowanie formy terapii ultradźwiękami lub falą akustyczną, która może rozbić pasma tkanki łącznej, które przyczyniają się do dołeczków na skórze, które sprawiają, że pojawia się cellulit. Może to zająć kilka sesji, aby zobaczyć wyniki, ale jest to skuteczna metoda zmniejszania wyglądu cellulitu.

Ostatnio, można użyć kremów na bazie kofeiny, które są dostępne bez recepty lub online. Te kremy okazały się zmniejszyć wygląd cellulitu poprzez odwodnienie komórek i uczynienie ich mniej widocznymi. Kofeina jest szczególnie skuteczna na udach i pośladkach, które są najbardziej podatne na cellulit.

Co powoduje cellulit?

Cellulit to dołeczkowy, grudkowaty wygląd złogów tłuszczu, które gromadzą się tuż pod powierzchnią skóry. Nie jest on szkodliwy i nie wymaga leczenia, ale może Ci się nie podobać jego wygląd na Twoim ciele.

Możesz mieć cellulit w każdej części ciała, w tym na brzuchu, udach i pośladkach. Ilość cellulitu, którą masz, zależy od twojej genetyki, metabolizmu, wagi i przepływu krwi.

Kobiety mają tendencję do posiadania większej ilości cellulitu niż mężczyźni. Wynika to z różnicy w sposobie łączenia się włókien kolagenowych z Twoją skórą. U kobiet, włókna są ułożone pod skórą w krzyżowy wzór, podczas gdy u mężczyzn są one bardziej zbliżone do tapicerki tuftowej.

Jak komórki tłuszczowe gromadzą się, naciskają na włókniste sznury i ciągną w dół na skórę. Te pęta tworzą komory komórek tłuszczowych, które sprawiają, że cellulit wygląda nierówno i dołeczkowo.

Hormony Twojego ciała również odgrywają rolę w powstawaniu cellulitu. Konkretnie, regulujący poziom glukozy we krwi hormon insulina uruchamia kaskadę reakcji, które powodują, że komórki tłuszczowe zwiększają swój rozmiar i pęcznieją. Rezultatem jest wgłębienie skóry, które widać, gdy szczypiesz obszary z cellulitem.

Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia są ważne dla zminimalizowania wyglądu cellulitu. Możesz również zmniejszyć ryzyko jego rozwoju poprzez ograniczenie tłustych potraw, przetworzonych serów, alkoholu i słonych pokarmów.

Innym czynnikiem, który może sprawić, że cellulit będzie bardziej widoczny, jest stres. Ciało reaguje na stres uwalniając hormony, które stymulują produkcję tłuszczu, zwężenie naczyń krwionośnych i uwalnianie cukru do płynów krążących.

Możesz obniżyć ryzyko rozwoju cellulitu stosując zdrowszą dietę, unikając tłuszczów nasyconych i sodu oraz jedząc różnorodne owoce, warzywa, pełne ziarna i chude mięso. Możesz również obniżyć poziom stresu poprzez zmniejszenie czasu spędzanego w stresujących środowiskach.

Liczba zabiegów dermatologii kosmetycznej, w tym laseroterapia, masaż, subcision, terapia falą akustyczną i uwalnianie tkanek wspomagane próżnią, może zmniejszyć wygląd cellulitu. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca rozmowę z lekarzem na temat tych metod, ponieważ mogą one być dla Ciebie bezpieczne i mogą poprawić wygląd Twojego cellulitu na rok lub dłużej.

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się cellulitu?

Jeśli walczysz z cellulitem, możesz mieć wrażenie, że Twoje opcje są ograniczone. Nie ma żadnych środków dostępnych bez recepty, które mogłyby pomóc Ci zmniejszyć widoczność tego dołeczka na skórze, a jedynym sposobem na pozbycie się go na stałe jest profesjonalny zabieg.

Cellulit nie jest poważny ani nie zagraża życiu, ale może być denerwujący, zwłaszcza jeśli niedawno przytyłaś lub straciłaś na wadze lub zbliża się ważne wydarzenie (pomyśl o ciąży). Jeśli jesteś gotowa zrobić kolejny krok w kierunku pozbycia się problemu dołeczków, mamy dobrą wiadomość: Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby to zrobić.

1. Try Dry Brushing

Używanie suchej szczotki codziennie może pomóc stymulować przepływ krwi i drenaż limfatyczny do dotkniętych obszarów, a także poprawić koloryt skóry. Może również wyeliminować nagromadzenie toksyn, które mogą sprzyjać powstawaniu cellulitu, jak wynika z badań opublikowanych niedawno w Journal of Clinical Cosmetic Science.

Nie zaleca się jednak szczotkowania na sucho całego ciała – musisz użyć szczotki o odpowiednim rozmiarze do obszaru, który chcesz poddać zabiegowi. Zrób wszystko, aby skupić się na tych częściach ciała, które mają najwięcej cellulitu.

2. Zastosuj mieloną kawę na skórę

Dodanie kofeiny do peelingu do ciała może pomóc w odwodnieniu komórek tłuszczowych i napięciu skóry, co czyni je mniej widocznymi. Ale nie jest dobrym pomysłem regularne stosowanie kofeiny — może ona powodować skutki uboczne, w tym bóle i zawroty głowy.

3. Stosowanie Retinolu na skórę

Krem zagęszczający skórę, który zawiera 0,3% retinolu, pochodnej witaminy A, może pomóc zmniejszyć ilość widocznego cellulitu. Ale będziesz musiała używać go regularnie (co najmniej 6 miesięcy), aby uzyskać rezultaty.

4. Jedz zielone warzywa i owoce

Te, które są bogate w witaminy A, C i E mogą pomóc w zapobieganiu cellulitowi. Wykazano, że te antyoksydanty wzmacniają kolagen, który utrzymuje skórę w zdrowiu i pomaga zmniejszyć wygląd cellulitu.

5. Cut Down on Fat

Odcięcie tłustych pokarmów jest również kluczowym czynnikiem w zmniejszaniu wyglądu cellulitu. Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu, takich jak smażone potrawy, tłuste mięsa i słodycze, które mogą sprawić, że cellulit będzie bardziej widoczny.

Jaki jest najlepszy sposób zapobiegania cellulitowi?

Cellulit jest naturalną i powszechną cechą ciała, która występuje u wielu kobiet, głównie na udach, pośladkach i brzuchu. Jest on spowodowany przez komórki tłuszczowe napierające na tkankę łączną pod skórą i tworzące dołeczki, falisty wygląd.

Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować jego wygląd. Pierwszym krokiem jest poznanie przyczyn powstawania cellulitu.

W większości przypadków jest to nic innego, jak kombinacja genetyki i hormonów (oraz zła dieta), które powodują jego pojawienie się. Jednak może on być również wywołany przez szereg innych czynników, które są poza Twoją kontrolą.

Nawyki żywieniowe, na przykład, są ogromnym winowajcą w rozwoju cellulitu. W szczególności cukier i sól powodują zatrzymywanie płynów, stany zapalne i magazynowanie tłuszczu, co może zwiększyć rozmiar kieszeni cellulitu, które tworzą się pod skórą.

Jedzenie zrównoważonej, zdrowej diety jest najlepszym sposobem, aby pomóc w zapobieganiu cellulitowi. Trzymaj się całych pokarmów i jeść dużo świeżych owoców i warzyw. To pomoże Ci zmniejszyć ilość toksyn, które są przechowywane w organizmie i może prowadzić do bardziej wyrównanej skóry.

Ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość wody, zbyt. Odwodnienie może sprawić, że cellulit będzie bardziej zauważalny, więc staraj się pić co najmniej dziewięć szklanek wody dziennie.

Ćwiczenia to kolejny świetny sposób na zmniejszenie wyglądu cellulitu. Pomaga zmniejszyć ogólną tkankę tłuszczową i zmniejsza ilość tłuszczu, który tworzy się pod skórą, mówi dr King. Dobrym pomysłem jest również unikanie nadmiernego stresu i toksyn, które również mogą przyczynić się do pojawienia się cellulitu.

Możesz również spróbować wypełnionego kofeiną peelingu do ciała pod prysznicem, aby pomóc wygładzić teksturę skóry, według dermatologa Amr Gohara. Wykazano, że zabieg ten pomaga tymczasowo zminimalizować wygląd cellulitu, ponieważ napina skórę i tymczasowo odwadnia komórki tłuszczowe.

Jeśli chcesz zminimalizować swój cellulit w dłuższej perspektywie, powinnaś porozmawiać z lekarzem o zabiegach, które będą bezpieczne dla Ciebie i Twoich konkretnych potrzeb. Istnieją dostępne opcje, w tym laseroterapia, masaż, subcision i terapia falami akustycznymi. Prawdopodobnie będziesz musiała być gotowa wydać trochę pieniędzy, choć.

.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *