Jak powstają rozstępy i jak można im zapobiegać

Istnieje ogólna wiedza na temat powstawania rozstępów, ale istnieje kilka czynników, które mogą je powodować. Po pierwsze, warto wiedzieć, że rozstępy mogą pojawić się niemal wszędzie, chociaż najczęściej pojawiają się na tylnej części ramion i dolnej części pleców. Genetyka może również odgrywać rolę w powstawaniu rozstępów. Możesz jednak zapobiec ich pojawieniu się, podejmując odpowiednie środki ostrożności. Oto kilka najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów i kilka wskazówek, jak im zapobiegać.

Zbilansowana dieta jest niezbędna podczas ciąży, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozstępom. Ci, którzy spodziewają się kobiet, powinni ograniczyć cukier i napoje gazowane. Powinni zwiększyć spożycie białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego i warzyw, które są pełne witamin. Dodatkowo powinny nawilżać swoje ciało środkami nawilżającymi, pić osiem szklanek wody dziennie i unikać palenia. Chociaż rozciąganie może wydawać się nieuniknione, należy pamiętać, że rozstępy są normalne w czasie ciąży, a leczenie może poprawić Twoją pewność siebie i wygląd.

Innym powszechnym rozwiązaniem na rozstępy są zabiegi chirurgiczne. Mikrodermabrazja, ręczne urządzenie, które usuwa cienką warstwę skóry, może pomóc w pojawieniu się wczesnych śladów. Generalnie jest to bezpieczne, ale ciemniejsze skórki mogą powodować przebarwienia. Impulsowa terapia laserem barwnikowym pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Fototermoliza frakcyjna, inny rodzaj zabiegu laserowego, dotyczy tylko określonych obszarów skóry i jest mniej podatny na uszkodzenia. Mikrodermabrazja nabłyszcza skórę drobnymi kryształkami, a także jest doskonałym sposobem na poprawę wyglądu starszych rozstępów.

Niektóre schorzenia, w tym kortykosteroidy, mogą powodować rozstępy. Niektóre osoby mogą być genetycznie predysponowane do rozstępów. Hormon kortykosteron, który reguluje produkcję komórek w skórze właściwej, jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia rozstępów. Rozluźnia również wiązania włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra jest bardziej podatna na łzy i rozstępy. Nic dziwnego, że mężczyźni i kobiety z pewnymi schorzeniami są bardziej podatni na powstawanie rozstępów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest właściwe spożycie wody. Woda utrzymuje nawilżenie skóry i pomaga zapobiegać rozstępom. Kofeina zwiększa ryzyko powstawania rozstępów, dlatego tak ważne jest zbilansowanie płynów. Możesz także jeść pokarmy bogate w cynk, takie jak orzechy, ryby i marchewki. Witaminy i minerały, takie jak witamina A i C, są ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Oprócz wody należy spożywać dużo produktów mlecznych i owoców.

Istnieje kilka zabiegów, które mogą zmniejszyć widoczność rozstępów, ale nie należy poddawać się zabiegom chirurgicznym ani bolesnym zabiegom. Te opcje mogą pomóc w pozbyciu się rozstępów, jednocześnie poprawiając wygląd dotkniętego obszaru, ale nie wyeliminują ich całkowicie. Leczenie będzie się różnić w zależności od osoby, dlatego należy zasięgnąć porady dermatologa w celu uzyskania szczegółowych zaleceń. Twój dermatolog omówi z Tobą wszystkie opcje leczenia. Zapytają Cię o wszelkie przyjmowane leki, które mogą być czynnikami sprzyjającymi.

Jeśli masz nadwagę, możesz mieć większe ryzyko wystąpienia rozstępów. Staraj się utrzymać zdrową wagę i unikaj szybkiego przyrostu lub utraty wagi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie healthline.com, AAD i Healthline. Zdrowa waga jest również ważna, aby uniknąć szybkiej utraty lub przyrostu masy ciała. Im więcej masz informacji na temat rozstępów, tym lepiej będziesz w stanie im zapobiegać. I nie zapomnij zadbać o swoją skórę, jeśli chcesz się ich całkowicie pozbyć.

Rozstępy mogą być bardzo brzydkie, ale nie są szkodliwe dla zdrowia. Chociaż mogą być brzydkie, z czasem znikają, jeśli się nimi zajmiesz. Na szczęście istnieje leczenie rozstępów. Chociaż nie ma magicznej pigułki, aby się ich pozbyć, możesz użyć różnych kremów i balsamów, aby zminimalizować ich wygląd. Powinieneś również porozmawiać z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek produktów, które obiecują usunąć rozstępy. Chociaż mogą nie działać dla Ciebie, mogą pomóc zmniejszyć ich wygląd i złagodzić swędzenie.

Podczas gdy niektórzy ludzie przysięgają na samoopalacze kremy lub balsamy, prawda jest taka, że tak naprawdę nie powodują zanikania rozstępów. Mimo że balsamy samoopalające sprawiają, że ślady są mniej widoczne, nie oznacza to, że całkowicie zniknęły. Jednak nakładanie balsamów samoopalających na skórę jest jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie różnicy w kolorze między rozstępami a otaczającą skórą.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *