Skąd się biorą rozstępy

Gdy skóra ulega gwałtownemu rozciągnięciu, powoduje to rozerwanie istotnych białek w skórze, w tym kolagenu i elastyny.

Te rozerwania powodują powstawanie długich, różowo-czerwonych pasm bliznowatych, które w końcu bledną. rozstępy Guam kosmetyki zazwyczaj pojawiają się na piersiach, brzuchu, udach, ramionach i plecach.

Mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym dojrzewanie, ciążę i nagły przyrost lub utratę wagi. Ale są też sposoby, aby im zapobiegać i leczyć.

Przyczyny

Rozstępy, zwane również striae gravidarum, mogą rozwinąć się na brzuchu i piersiach podczas ciąży. Są one spowodowane rozdarciem włókien skóry, gdy twoje ciało rośnie i dostosowuje się do wymagań związanych z noszeniem dziecka.

Na nasilenie rozstępów ma wpływ kilka czynników, w tym twoja genetyka i ilość stresu na skórze. Twój poziom hormonu kortyzolu, który jest produkowany przez nadnercza, również może odgrywać rolę.

Przyrost wagi podczas ciąży jest kolejnym czynnikiem, który może powodować rozstępy, zwłaszcza jeśli szybko dodajesz kilogramów. Kontrola wagi, zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc utrzymać rozstępy na dystans.

Jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie rozstępów ciążowych jest zapewnienie skórze nawilżenia przez cały okres ciąży. Picie dużej ilości wody (około 2 litrów dziennie) utrzyma Twoją skórę miękką i elastyczną.

Co więcej, spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C i inne niezbędne składniki odżywcze może pomóc wzmocnić skórę i zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju rozstępów. Włącz do swojej diety owoce cytrusowe, truskawki i paprykę, a także warzywa takie jak szpinak, brokuły, kalafior i brukselka.

Te składniki odżywcze są ważne dla tworzenia kolagenu i elastyny, czyli włókien białkowych w skórze, które pozwalają jej się rozciągać. Im silniejsze są te włókna, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pękną i pozostawią za sobą rozstępy.

Topowe kremy zawierające kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w organizmie i może być stosowany na skórę codziennie, mogą zmniejszyć wygląd rozstępów poprzez napompowanie skóry i zmniejszenie zaczerwienienia. Laser lub terapia światłem mogą być również stosowane w celu zwiększenia produkcji kolagenu i poprawy elastyczności.

Ciąża

Podczas ciąży Twoje ciało przechodzi szybki wzrost. Może to spowodować, że Twoja skóra rozciągnie się bardziej niż zwykle, tworząc rozstępy. Pojawiają się one jako wgłębione różowe, czerwone, brązowe lub czasami fioletowe smugi na brzuchu (lub w innym miejscu), udach, biodrach lub piersiach. Niektóre kobiety w ciąży zauważą również rozstępy na ramionach, plecach lub łydkach.

Jednakże niewielki procent kobiet w ciąży nie dostanie żadnych rozstępów w ogóle. Jest to często wynikiem posiadania genetycznie predysponowanej tendencji do rozwoju rozstępów lub unikania zbytniego przybierania na wadze w czasie ciąży.

Hormony odgrywają znaczącą rolę w określaniu, czy rozwiniesz rozstępy w czasie ciąży, czy nie. Jeśli masz wyższy niż normalny poziom kortyzolu, może to wpłynąć na zdolność organizmu do produkcji kolagenu, białka w skórze właściwej, które pomaga utrzymać włókna skórne elastyczne i giętkie.

Jest również ważne, aby utrzymać skórę nawilżoną przez całą ciążę, co pomoże skórze pozostać miękką i elastyczną, gdy się rozciąga. Stosowanie balsamu nawilżającego lub kremu może być szczególnie korzystne dla Twojego brzucha, bioder i ud w tym czasie.

Na szczęście większość rozstępów zanika z czasem. Zaczynają się jako podniesione, czerwone lub różowe, ale ostatecznie stają się płaskie i lżejsze. Są one powszechnie nazywane striae rubrae lub striae albae, w zależności od ich koloru i tonu. Dzieje się tak dlatego, że stan zapalny, który pierwotnie je wywołał, ustąpił i stają się one mniej widoczne. Całkowite zanikanie znamion może trwać do 6 miesięcy, choć są one najbardziej widoczne w pierwszych tygodniach po porodzie.

Przyrost masy ciała

Gdy przybierasz na wadze lub szybko tracisz na wadze, Twoja skóra może się rozciągać i rozrywać. Te rozstępy mogą uszkodzić elastynę i kolagen w Twojej skórze, co powoduje rozstępy.

Mogą one pojawić się w dowolnym miejscu na Twoim ciele, ale najczęściej występują na udach, ramionach, biodrach i piersiach. Zazwyczaj mają czerwony lub fioletowy kolor, ale z czasem mogą zblednąć do srebrzystej bieli.

Wielu ludzi rozwija rozstępy, gdy są w ciąży lub przechodzą gwałtowny wzrost w okresie dojrzewania. Jednak mogą one również wystąpić u zdrowych ludzi, którzy ćwiczą i tracą na wadze.

Utrzymywanie stałej wagi jest najlepszym sposobem zapobiegania tym rozstępom. Zalecane jest zdrowe BMI (wskaźnik masy ciała), a niskokaloryczna dieta pomoże Ci utrzymać rozsądną wagę.

Możesz zmniejszyć nasilenie tych znamion poprzez powolną utratę wagi. Utrata mniej niż jeden procent masy ciała na tydzień jest idealna, ponieważ pomaga zachować mięśnie i zmniejsza szanse na rozwój rozstępów.

Utrzymaj swoją wagę w ryzach, jedząc zbilansowaną dietę i pozostając nawodnionym. Spróbuj włączyć codzienne ćwiczenia do swojej rutyny, aby zwiększyć swój metabolizm i poprawić krążenie.

Jeśli masz rozstępy z utraty lub przyrostu masy ciała, możesz spróbować użyć olejków nawilżających, makijażu ciała i balsamów z kwasem hialuronowym, aby pomóc uczynić je mniej widocznymi. Produkty te mogą również pomóc zwiększyć kolagen w skórze, co może zmniejszyć ich wygląd.

Twój lekarz może przepisać leki w celu leczenia lub zmniejszenia wyglądu rozstępów. Ale nie są one lekarstwem na rozstępy i należy rozważyć ryzyko każdego leczenia z lekarzem, zanim je wypróbujesz.

Hormony

Hormony kontrolują funkcje i zachowania organizmu. Regulują temperaturę ciała, poziom cukru we krwi i wzorce snu. Pomagają również organizmowi w leczeniu.

Twoje hormony są chemicznymi posłańcami, które komunikują się z komórkami twojego ciała poprzez miejsca receptorowe w skórze i innych organach. Każdego dnia Twoje ciało zmienia ilość różnych hormonów, które produkuje, aby regulować swoje funkcje.

W okresach wzrostu, takich jak ciąża, podnoszenie ciężarów lub dojrzewanie, Twoje ciało przechodzi znaczącą zmianę hormonalną. W rezultacie zmienia się sposób, w jaki Twoja skóra się rozciąga i wysycha, co może powodować rozstępy.

Wiele kobiet doświadcza rozstępów na piersiach i udach podczas ciąży. To dlatego, że macica kobiety rozszerza się, aby pomieścić rosnące dziecko.

Te rozstępy mogą być czerwone, fioletowe lub purpurowe w kolorze. Zanikają do białego lub srebrnego koloru z czasem.

Rozstępy na rękach mogą być spowodowane przez podnoszenie ciężarów, ciążę lub zmiany hormonalne w okresie dojrzewania. Są one często długie, cienkie i faliste w kształcie.

Są one bardziej prawdopodobne do wystąpienia u dziewcząt niż chłopców. Wynika to z ich przyspieszonego wzrostu, a także cech dziedzicznych, które wpływają na produkcję hormonu estrogenu.

Hormon kortyzon, który produkują twoje nadnercza, również może przyczynić się do powstawania rozstępów. Hormon ten pomaga w zarządzaniu stanem zapalnym, ale zbyt duża ilość kortyzonu może sprawić, że Twoja skóra będzie mniej elastyczna i bardziej podatna na rozstępy.

Terapie, które poprawiają wygląd rozstępów, mają zwykle na celu promowanie wzrostu kolagenu w skórze. Obejmują one kremy zawierające składniki takie jak tretinoina (Retin-A, Renova, Avita) oraz terapie świetlne i laserowe. Zabiegi te mogą również zwiększyć elastyczność.

Traktowanie

Nie ma lekarstwa na rozstępy, ale są dostępne pewne zabiegi, które mogą zmniejszyć ich wygląd. Należą do nich zabiegi pielęgnacyjne, takie jak mikronakłuwanie i mikrodermabrazja, oraz zabiegi w gabinecie, takie jak chirurgia i leczenie laserowe.

Wstępnie rozstępy są czerwone lub fioletowe i mogą swędzieć. Z czasem kolor zanika do białawego lub białego.

Kolor rozstępu jest spowodowany zwiększonym przepływem krwi do dotkniętego obszaru. Ważne jest, aby wiedzieć, że blaknięcie od czerwieni do bieli nie jest trwałe, a usunięcie rozstępów może być trudne.

Jeśli chcesz wyeliminować rozstępy, poszukaj lekarza z doświadczeniem w leczeniu tych problemów skórnych. Mogą one pomóc Ci znaleźć najlepszą opcję leczenia dla Twojego typu skóry i budżetu.

Dermatolodzy zalecają również spożywanie zrównoważonej diety i uzyskanie wystarczającej ilości wody. To może pomóc zapobiec rozstępom od rozwoju i poprawić ogólny stan zdrowia skóry.

Pomocne jest również utrzymanie stałej wagi. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na rozstępy niż osoby szczupłe.

Genetyka może odgrywać rolę, zbyt. Osoby z rodzinną historią rozstępów mają wyższe ryzyko ich powstania, ale są kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć swoje szanse.

Zdrowa, zbilansowana dieta, zawierająca dużo cynku i witamin A, C i D może wzmocnić elastyczność Twojej skóry. Dobrym pomysłem jest również picie co najmniej sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie, aby upewnić się, że nie wysuszysz swojej skóry.

Niektóre operacje kosmetyczne, takie jak brzuszek, mogą usunąć rozstępy, ale mogą pozostawić blizny. Chirurdzy plastyczni mogą pomóc Ci zdecydować, czy jest to najlepszy wybór dla Ciebie.

.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *