Dlaczego rozstępy pojawiają się podczas ciąży?

Ciąża to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów. Skóra właściwa, warstwa skóry, która pokrywa ciało, ulega rozpadowi podczas ciąży. rozstępy mają zazwyczaj kolor czerwony, fioletowy lub czerwonawo-brązowy. Nie bolą, ale wyglądają brzydko. Jeśli masz jakieś pytania, zapoznaj się z tym artykułem. W tym artykule omówimy przyczyny, leczenie i zapobieganie rozstępom.

Jeśli chcesz uniknąć rozstępów podczas ciąży, możesz postępować zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, aby utrzymać nawilżenie skóry. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry zapobiegnie powstawaniu rozstępów, a także sprawi, że brzuch będzie gładki i wygodny. Staraj się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie i nie zapomnij pić dużo wody. Nie tylko utrzymuje nawilżenie skóry, ale także zapobiega powstawaniu rozstępów.

Najczęstszym obszarem, w którym pojawiają się rozstępy podczas ciąży, jest okolica brzucha. Dzieje się tak, ponieważ większość kobiet rozwija tam rozstępy podczas ciąży. Te ślady będą różowe, swędzące i płaskie. Skóra wokół śladów również będzie cienka i płaska. W miarę dojrzewania rozstępy stracą swój czerwonawy odcień i zbledną do bladej bieli. Mogą również mieć nieregularny kształt. Zwykle rozwijają się na brzuchu w czasie ciąży.

Kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do powstawania rozstępów w czasie ciąży, jest szybki przyrost masy ciała. Szybki przyrost masy ciała może powodować rozdarcie skóry, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów. Ciąża powoduje również podwyższony poziom hormonów, które rozluźniają kolagen, który wiąże ze sobą włókna skóry. Powoduje to rozciągnięcie skóry, która nie jest w stanie wytrzymać rosnącego nacisku. Chociaż mogłeś pomyśleć, że rozstępy są nieuniknioną częścią ciąży, w rzeczywistości mogą być symbolem twojego rosnącego dziecka.

Najlepszym sposobem na zapobieganie rozstępom w czasie ciąży jest utrzymywanie jędrnej i nawilżonej skóry. Rozstępy pojawiają się, gdy leżące pod nimi tkanki są rozciągane i ciągnięte. Utrzymując nawilżoną i elastyczną skórę, Twoja skóra pozostanie elastyczna i zdrowa przez całą ciążę. Należy również unikać pocierania dotkniętego obszaru alkoholem lub kremami, aby zapobiec powstawaniu blizn. Jeśli czujesz się nieswojo z tymi śladami, natychmiast skonsultuj się z dermatologiem.

Środkowa warstwa skóry zawiera włókna kolagenowe i elastynowe ułożone równolegle do naskórka. Włókna te nadają skórze wytrzymałość, giętkość i elastyczność. Reszta skóry składa się z komórek tłuszczowych i tkanki podskórnej/podskórnej, które są połączone tkanką łączną. Rozstępy powstają, gdy skóra właściwa jest uszkodzona przez fizyczne rozciąganie. Kiedy skóra właściwa jest uszkodzona, dochodzi do reakcji zapalnej, powodującej zaczerwienienie i obrzęk.

Najczęstszą przyczyną powstawania rozstępów jest uszkodzenie skóry właściwej. Ten rozpad kolagenu i elastyny następuje, gdy skóra jest rozciągnięta do maksymalnej elastyczności. Nadmierne rozciąganie powoduje rozpadanie się skóry właściwej, pozostawiając szereg linii i bruzd. Ślady mogą być czerwone, fioletowe lub szare i mogą być swędzące lub bolesne. Kobiety są bardziej podatne na rozstępy niż mężczyźni, ale mężczyźni również mogą je rozwijać.

Przyczyna rozstępów jest niejasna, ale uważa się, że jest ona związana z genetyką i poziomem stresu w ciele. Skóra właściwa zawiera kilka warstw komórek, które działają jak bariera ochronna i są nazywane naskórkiem. Melanina jest naturalnie występującym pigmentem w skórze, a komórki ją wytwarzające działają jak melanina. Kiedy następuje uszkodzenie skóry właściwej, rozciąga ona skórę poza jej elastyczność i łzy, umożliwiając prześwitywanie głębszych warstw skóry.

Chociaż nadal nie jest jasne, co powoduje rozstępy, nowe badania mogą dać nadzieję kobietom w ciąży i młodym matkom. Leczenie miejscowe nie jest skuteczne, ponieważ nie jest ukierunkowane na przyczynę powstawania rozstępów. Ponadto dieta bogata w kwasy omega-3 i witaminę E może również pomóc w poprawie stanu istniejących rozstępów. Zabiegi te są dostępne bez recepty lub za pośrednictwem dermatologa.

Różne warianty kolorystyczne rozstępów mogą oznaczać wiele rzeczy. Mogą być czerwone, różowo-czerwone, czerwone, fioletowe, czerwonawo-brązowe, a nawet czarne. W zależności od tego, gdzie pojawiają się na ciele i jak długo były obecne, różne rodzaje rozstępów mogą nieco różnić się od siebie. Aby zrozumieć różnicę między różnymi wariantami kolorystycznymi, warto poznać przyczyny powstawania rozstępów i sposoby ich leczenia.

Rozstępy to zazwyczaj wypukłe, pomarszczone smugi. Są zwykle czerwone, różowe lub fioletowe i mają tendencję do blaknięcia z czasem do srebrno-szarego koloru. W zależności od rozmiaru mogą pojawiać się na udzie, biodrze lub piersiach. Najczęstsze obszary to pachwiny, pachy i piersi. Mogą również pojawić się na udach, kolanach i dolnej części pleców.

W czasie ciąży skóra staje się podatna na powstawanie rozstępów. Aby zminimalizować ich wygląd, należy jak najszybciej rozpocząć nawilżanie skóry. Im bardziej nawilżona jest Twoja skóra, tym mniejsze prawdopodobieństwo jej rozdarcia. Co więcej, jeśli jesteś w ciąży, lepiej stosować kremy i balsamy, aby utrzymać nawilżenie skóry. Mimo że niektóre rozstępy zanikają samoistnie, większość osób, u których występują te wypryski, chciałaby się ich pozbyć.

Przyczyna powstawania rozstępów jest bardzo zróżnicowana. Istnieje kilka przyczyn powstawania rozstępów, w tym nagły przyrost masy ciała lub nagły wzrost. Genetyka i poziom stresu mogą odgrywać rolę w nasileniu rozstępów, co może być oznaką problemu z nadnerczami. Niektóre leki mogą również powodować rozstępy poprzez osłabienie włókien elastycznych w skórze. Nie ma jednak konkretnych sposobów leczenia rozstępów.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć o rozstępach, jest to, że nie bolą, gdy się pojawiają. To powszechne nieporozumienie. Chociaż mogą wyglądać na bolesne, nie są niebezpieczne ani szkodliwe. W przypadku, gdy przeszkadzają Ci znaki, możesz odwiedzić dermatologa, aby dowiedzieć się o możliwych opcjach leczenia. Jeśli podejrzewasz, że rozstępy są objawem poważniejszego schorzenia, powinieneś również porozmawiać z lekarzem.

Istnieje kilka przyczyn powstawania rozstępów. Po pierwsze, pojawiają się, gdy skóra jest zbyt mocno lub zbyt szybko rozciągana. Skóra jest elastyczna, ale nadmierne rozciąganie może zakłócić produkcję kolagenu, białka odpowiedzialnego za tkankę łączną w skórze. Na naskórku, zewnętrznej warstwie skóry, tworzą się rozstępy. Co więc możesz zrobić, aby zminimalizować pojawianie się rozstępów? Czytaj dalej, aby uzyskać przydatne wskazówki.

Oprócz nałożenia kremu nawilżającego, olej kokosowy można również nałożyć na brzuch. Olej kokosowy może pomóc w utrzymaniu elastyczności i swędzenia skóry. Stosowanie tego olejku jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Olej kokosowy można również wetrzeć w brzuch po prysznicu, aby zapobiec wysuszeniu skóry. W ten sposób możesz zapobiec występowaniu rozstępów. Stosowanie tych kremów jest korzystne, ale nie zawsze wystarcza. Utrzymywanie wagi pod kontrolą podczas ciąży jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki.

Kiedy pojawiają się po raz pierwszy, zauważysz wyraźny prążek lub wgłębienie na skórze. Dzieje się tak, ponieważ jest to spowodowane rozdarciem skóry właściwej, środkowej warstwy skóry. Te ślady nie będą boleć, gdy się pojawią, ale mogą być bolesne, jeśli je podrapiesz. Jeśli jednak pojawią się rozstępy, w końcu znikną. Ale dobra wiadomość jest taka, że nie zaszkodzą, kiedy je zobaczysz.

Najpopularniejszym zabiegiem na rozstępy jest miejscowy krem zawierający kwas hialuronowy. Jednak kremy tretinoinowe mogą również wywoływać skutki uboczne, a kobiety w ciąży powinny unikać produktów z retinolem. Najczęściej przepisywanym lekiem jest tretinoina, syntetyczna pochodna witaminy A, dostępna wyłącznie na receptę. Lek stymuluje regenerację nowych komórek poprzez zwiększenie obrotu komórkowego skóry i stymulację produkcji kolagenu.

Laseroterapia na rozstępy to kolejna opcja leczenia, która może zmniejszyć wygląd i teksturę tych zmian skórnych. Działa poprzez wysyłanie do skóry impulsów światła i ciepła. Te długości fal stymulują produkcję nowego kolagenu i redukują zaczerwienienia. Wiele zabiegów laserowych jest nieinwazyjnych i wymaga tylko jednej lub dwóch sesji. Inną opcją jest mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja polega na usuwaniu martwych komórek naskórka z powierzchni skóry, co może pomóc zmniejszyć widoczność rozstępów.

Peelingi chemiczne mogą poparzyć górną warstwę skóry. Może to zachęcić nowy wzrost skóry i poprawić wygląd. Oparzenia o częstotliwości radiowej mogą również pobudzać organizm do produkcji większej ilości kolagenu. Chociaż radiofrekwencja jest stosunkowo nowym sposobem leczenia rozstępów, nadal jest eksperymentalna i może nie być objęta ubezpieczeniem. Z drugiej strony zabiegi ultradźwiękowe mogą powodować skutki uboczne. Pomimo potencjalnego ryzyka, te zabiegi mogą sprawić, że rozstępy będą mniej widoczne.

Bardziej drastycznym rozwiązaniem na rozstępy jest operacja. Certyfikowany dermatolog może wykonać plastykę brzucha. Ta procedura może usunąć rozstępy, które znajdują się poniżej pępka. Chociaż ta opcja jest kosztowna i wymaga znacznych przestojów, jest to najskuteczniejszy sposób leczenia rozstępów. Jedynym minusem plastyki brzucha jest czas regeneracji. Ta operacja może nie wyeliminować ich całkowicie, ale może zmniejszyć ich wygląd o 50% lub więcej.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *